ODNOWA BIOLOGICZNA  

MASAŻ RELAKSACYJNY
Pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością.
Fenomen jakim jest ludzki dotyk sprawia, iż subtelny masaż relaksacyjny wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych i relaksacyjnych. Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, a następnie całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia. Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało. 
Umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy spora ilość ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, irytacja, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie itd. dlatego masaż relaksacyjny jest tak bardzo popularna i pożądana formą odnowy biologicznej. 

 

MASAŻ W PRACY
Masaż w miejscu pracy to doskonały sposób na poprawę komfortu pracy, z powodzeniem stosowany przez zachodnie korporacje. Taki zabieg polega na krótkim, 10-15 minutowym masażu skoncentrowanym na częściach ciała szczególnie narażonych na napięcia spowodowane siedzącym trybem pracy oraz stresem. Zaliczają się do nich okolice szyi, karku, ramion i lędźwi, których zmęczenie może powodować takie dolegliwości, jak bóle głowy, spadek energii czy trudności z koncentracją. Masaż wykonywany jest w pozycji siedzącej w specjalnym do tego typu usługi fotelu  i nie wymaga zdjęcia ubrania, gdyż nie stosuje się przy nim żadnych olejków. 


Taki masaż posiada wiele zalet i korzyści płynących z takich zabiegów. Dla pracowników są one oczywiste: rozluźnienie mięsni, relaks, lepsze samopoczucie, brak dekoncentrującego poczucia zmęczenia, a także lepsze radzenie sobie ze stresem. Pracodawca zaś zyskuje dzięki temu zrelaksowanych, wypoczętych, a tym samym bardzie wydajnych i efektywnych pracowników. 

MASAŻ MODELUJĄCY SYLWETKĘ   
Nie możesz liczyć na to, że położysz się, odprężysz, minie pół godziny, a zbędne kilogramy znikną. Masz jednak pewność, że odpowiedni masaż jest bardzo dobrym uzupełnieniem diety i odpowiednich ćwiczeń, ukierunkowanych na redukcje tkanki tłuszczowej. Masaż modelujący polega na intensywnym ugniataniu i oklepywaniu obszarów wymagających modelowania: uda, pośladki, brzuch, w połączeniu z  napięciem mięśniowym, który przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejsza symptomy "skórki pomarańczowej" uelastycznia i ujędrnia skórę. Bezpośrednimi skutkami masażu wspomagającego odchudzanie jest rozbicie i rozdrobnienie tkanki tłuszczowej, regulacja krążenia płynów ustrojowych, przyspieszenie przemiany materii oraz zbawienny wpływ na wzmocnienie mięśni i stawów, tym bardziej gdy są obciążone „zbędnymi kilogramami”. 
  

 

MASAŻ GORĄCYMI KAMIENIAMI
Specjalne kamienie do masażu z bazaltu pochodzenia wulkanicznego mają okrągły kształt i wymiary pasujące do dłoni. Gładka powierzchnia kamienia ułatwia poślizg na skórze. Ponadto kamienie charakteryzują się znakomitym współczynnikiem magazynowania ciepła. Wykorzystując różne techniki masażu ciepłymi kamieniami uzyskuje się efekt głębokiego relaksu dzięki przepływowi pozytywnej energii i kreowaniu uczucia równowagi. Kamienie używane do masażu są pozyskiwane ze specjalnie selekcjonowanych obszarów dużej aktywności wulkanicznej, a zarazem czystych ekologicznie (np. Hawaje, Bali). 


MASAŻ SPORTOWY
Jego głównym celem jest przyspieszenie procesu wypoczynku po wysiłku fizycznym lub przygotowanie mięśni do wysiłku. Masażysta wykonując ten rodzaj masażu stosuje głównie techniki rozcierania i ugniatania skupiając się na mięśniach i stawach. Wyróżniany cztery typy masażu sportowego :
  
· podtrzymujący (kondycyjny) - wykonywany w celu utrzymania sprawności fizycznej, w okresie przerwy pomiędzy regularnymi treningami. Najczęściej jest łączony z zabiegami fizykalnymi. 
  
· przedwysiłkowy (startowy) - masaż stanowi uzupełnienie rozgrzewki. Polega na rozgrzaniu mięśni i stawów, które wezmą udział w wysiłku fizycznym. Ma on również bardzo duży wpływ na psychikę poprzez regulowanie stanów emocjonalnych. 
  
· międzywysiłkowy (regeneracyjny) - jest to masaż w przerwach między startami lub po zawodach. W tej odmianie masażu sportowego wykorzystuje się rozcieranie, ugniatanie i wstrząsanie z dużą siłą. 
  
· powysiłkowy (treningowy) - jego celem jest przyspieszenie procesów odnowy organizmu. Masaż ten zapobiega przetrenowaniu i powstawaniu ewentualnych przeciążeń lub urazów. 


MASAŻ DLA KOBIET  
Większość masaży jest przeznaczona dla obojga płci. Istnieją jednak dwa rodzaje masaży, które przeznaczone są wyłącznie dla kobiet. 
· masaż w ciąży - w momencie, kiedy rozwija się w Tobie nowe życie i Twoje maleństwo rośnie zaczynasz odczuwać pewne dolegliwości. Częstym problemem są bóle kręgosłupa, szczególnie w okolicy lędźwiowej, obrzęk nóg. Masaż ulży Tobie i równocześnie pozytywnie wpłynie na Twoje maleństwo. 
· masaż po porodzie - gdy dziecko przychodzi na świat, Ty poświęcasz się mu bez reszty. Znajdź chwilę, aby odpocząć po trudach porodu i macierzyństwa. Masaż zrelaksuje Cię, uelastyczni Twoją skórę, pomoże w regeneracji mięśni brzucha,  doda Ci sił na dalsze dni. 
  

 

MASAŻ TWARZY I DEKOLTU
Działanie masażu kosmetycznego jest bardzo korzystne dla skóry twarzy i szyi. Skóra zostaje oczyszczona ze zrogowaciałego naskórka, otwarte pory wydzielają zużyte produkty przemiany materii. Skóra zostaje pobudzona i odżywiona przez krew i limfę. 
Masaż taki działa również relaksująco i odprężająco. Dlatego masaż kosmetyczny regeneruje naszą skórę, a także duszę, uroda jest przecież w ogromnym stopniu odzwierciedleniem wnętrza człowieka.
Masaż ten wykonuje się dla wygładzenia, ujędrnienia, uelastycznienia tkanki skórnej i podskórnej (często z zastosowaniem preparatów wspomagających mechaniczne działanie masażu). 


Przeciwwskazania: 
· choroba trądzikowa skóry (trądzik w stanie ropnym) 
· zmiany ropne okołozębowe 
· przy nadczynności tarczycy nie masujemy szyi 

 

MASAŻ STÓP
Różne obszary na stopach i dłoniach odpowiadają poszczególnym częścią ciała i tym samym masując je lub uciskając określone punkty można oddziaływać na konkretny narząd.
Celem jest odblokowanie stref przepływu energii całego ciała a także likwidacja bólu i napięć znajdujących się w poszczególnych obszarach czy też narządach.
Strefy ciała biegną wzdłuż od palców nóg do głowy na obu stronach parzyście. 

 

MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ   
Leczenie podciśnieniem jest bardzo starą metodą. W dawnych czasach zauważono korzystny wpływ podciśnienia w chorobach górnych dróg oddechowych (zapalenia płuc, opłucnej, nieżytu) i w zespołach bólowych kręgosłupa.

Podciśnienie, które wytwarza się w bańce przez usunięcie z niej powietrza, powoduje zassanie skóry i tkanek leżących pod bańką, wpływając na intensywne ich przekrwienie oraz wyraźną poprawę stanu mało elastycznej skóry. 
Masaż ten pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. 
W wyniku przyspieszenia metabolizmu tkanki tłuszczowej ma nieocenioną moc w zastosowaniu w kuracji antycellulitowej. 
Poza wyżej wymienionymi właściwościami masaż bańką doskonale relaksuje i uspokaja. Jest dobry dla osób zestresowanych, przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia oraz po wyczerpującym wysiłku fizycznym. 


Przeciwskazania: 
- podwyższona temperatura ciała
- zaburzenia krzepliwości krwi
- przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry
- wysiękowe zapalenie stawów
- obrzęki niewiadomego pochodzenia
- gruźlica, nowotwory 
- kobiety w ciąży 
- osoby ze skłonnościami do żylaków 
  
Masaż bańką chińską trwa ok. 15 - 30 minut, powinien być wykonywany seriach (10-12 zabiegów), z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktycznie jednak przynajmniej 1 raz w tygodniu. Powstałe po terapii wybroczyny wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów.

 

   
     

   

Radomsko 2011